Kasa Stefczyka w Witanowicach (1907-1948)

W 1890 r. w Czernichowie pod Krakowem dr Franciszek Stefczyk założył pierwszą w Małopolsce Spółkę Oszczędnościowo – Pożyczkową dla ludności włościańskiej opartą na nieograniczonej poręce członków oraz niskich udziałach. W 1899 r. we Lwowie, z inicjatywy Franciszka Stefczyka, powstało Biuro dla Spółek Oszczędności i Pożyczek przy Wydziale Krajowym Sejmu Galicyjskiego, patronujące działalności spółek. Sprawami spółki kierował Zarząd, Rada Nadzorcza i Walne Zebranie, a jej członkami mogli zostać pełnoletni mieszkańcy miejscowości, w której spółka działała (w pierwszej kolejności samodzielni właściciele drobnych i średnich gospodarstw rolnych). W 1907 r. Sejm Krajowy we Lwowie uchwalił projekt utworzenia Centralnej Kasy Spółek Rolniczych i po zatwierdzeniu go przez władze wiedeńskie Kasa rozpoczęła swoje formalne czynności od 1 stycznia 1909 r. W 1911 r. obszar działalności spółek (nadzorowany przez Biuro Patronatu) podzielony został na 5 rejonów, wśród nich krakowski, do którego należały spółki powiatu wadowickiego. W okresie I wojny światowej nastąpił upadek działalności spółek i odrodzenie ich nastąpiło po roku 1924. Zmianie uległa wtedy nazwa poszczególnych Spółek odtąd nazywanych Spółdzielniami Oszczędnościowo – Pożyczkowymi, a od czerwca 1924 r. Kasami Stefczyka. W okresie okupacji niemieckiej po 1939 r. Kasy Stefczyka przerwały swą działalność na terenie włączonym do Rzeszy , działały natomiast na terenach przyłączonych do Generalnego Gubernatorstwa. Po 1945 r. Kasy Stefczyka wznowiły swą działalność na okres 3 lat ponieważ zgodnie z dekretem z 25 października 1948 r. o reformie bankowej przekształcono je w Kasy Spółdzielcze. Proces likwidacji/przekształceń Kas trwał do 1950 r.

Powyższy tekst pochodzi z opisu zbioru akt Kasy Stefczyka w Witanowicach (sygn. 13/463), zamieszczonego na stronie serwisu Szukaj w archiwach. Akta Kasy przechowywane są w bielsko-bialskim oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach.

Założenie i działalność Kasy Stefczyka w Witanowicach

Spółka Oszczędności i Pożyczek w Witanowicach (od 1924 r. nazywana Kasą Stefczyka w Witanowicach) powstała 6 maja 1907 r. na założycielskim i zarazem pierwszym Walnym Zebraniu Spółki, zwołanym przez księdza Józefa Jędrysa, proboszcza w Witanowicach. Zgromadzeni wybrali Józefa Jędrysa na przewodniczącego zebrania, a ten powierzył prowadzenie protokołu organiście Janowi Grzesiakowi i przedstawił porządek obrad, realizacja którego przedstawiała się następująco [w dalszej części artykułu wykorzystano funkcjonującą wówczas terminologię]:

  1. Uchwalenie statutu i podpisanie deklaracji.
    Statut „Spółki Oszczędności i Pożyczek w Witanowicach, stowarzyszenia zarejestrowanego z nieograniczoną poręką” przyjęło i uchwaliło jednogłośnie 15 członków, którzy podpisali deklaracje przystąpienia do Spółki.
  2. Wybór Zarządu, kasjera [skarbnika] i Rady Nadzorczej.
    Członkami pierwszego Zarządu zostali wybrani:
    1) ksiądz Józef Jędrys, proboszcz w Witanowicach, jako przełożony Zarządu;
    2) Jan Kłaput, gospodarz z Lgoty, jako zastępca przełożonego Zarządu;
    3) Jakub Bobak, gospodarz z Witanowic,
    4) Antoni Bartosik, gospodarz z Babicy,
    5) Jan Fiałek, gospodarz z Lgoty,
    jako członkowie Zarządu.
    Członkami Rady Nadzorczej zostali wybrani:
    1) Kasper Sendera, gospodarz z Lgoty, jako przewodniczący Rady;
    2) Franciszek Bober, gospodarz z Witanowic, jako zastępca przewodniczącego Rady;
    3) Jan Małecki, gospodarz z Lgoty,
    4) Michał Tyrała, gospodarz z Witanowic,
    5) Ignacy Szczur, gospodarz z Babicy,
    6) Wojciech Góralczyk, gospodarz z Lgoty.
    jako członkowie Rady.
    Na kasjera Spółki wybrano Jana Grzesiaka, organistę w Witanowicach.
    Członkowie Zarządu Spółki zostali upoważnieni, jako członkowie założyciele Spółki, do podpisania jej statutu oraz doprowadzenia do sądowego zarejestrowania Spółki i jej Zarządu.
  3. Ustanowienie najniższej kwoty i terminów wypowiadania dla wkładów oszczędnościowych.
    Najniższą kwotę wkładu oszczędnościowego ustanowiono na jedną koronę, a na wypowiadanie wkładów oznaczono następujące terminy:
    a) kwoty do 20 koron wypłacane będą od razu bez wypowiedzenia,
    b) kwoty ponad 20 aż do 100 koron za 8-dniowym wypowiedzeniem,
    c) kwoty ponad 100 aż do 200 koron za 14-dniowym wypowiedzeniem,
    d) kwoty ponad 200 aż do 500 koron za 30-dniowym wypowiedzeniem,
    e) kwoty ponad 500 aż do 1000 koron za 60-dniowym wypowiedzeniem,
    f) kwoty ponad 1000 za 90-dniowym wypowiedzeniem.
  4. Oznaczenie najwyższej kwoty pożyczki, jaką Zarząd względnie Rada Nadzorcza może przyznać jednemu członkowi.
    Ustalono, że najwyższą kwotę pożyczki, jaką Zarząd może przyznać jednemu członkowi Spółki, nie może przekraczać 400 koron, a za zgodą Rady Nadzorczej 800 koron. Zebranie zastrzegło przy tym, iż pożyczka udzielona do spłaty na dłuższy czas niż jeden rok, musi być rozłożona na raty, a raty nie mogą być nigdy dłuższe niż jednoroczne.
  5. Ustanowienie stopy procentowej dla wkładów oszczędnościowych i dla udzielanych pożyczek.
    Stopę procentową od wkładów oszczędnościowych ustanowiono na 4%, stopę zaś procentową od pożyczek dla członków na 5,5%.
  6. Upoważnienie Zarządu względnie Rady Nadzorczej do zaciągania pożyczek przez Spółkę.
    Zarząd Spółki upoważniono do zaciągania za zgodą Rady Nadzorczej dla Spółki pożyczek w miarę potrzeby do łącznej wysokości 10 000 koron, z tym zastrzeżeniem, aby odsetki płacone wierzycielom były przynajmniej o 1,5% niższe od stopy procentowej, ustanowionej dla pożyczek udzielonych przez Spółkę członkom.
  7. Oznaczenie wysokości kaucji, względnie rodzaju poręki jakiej ma dostarczyć kasjer Spółki, jako też wynagrodzenia dla kasjera.
    Postanowiono, że wybrany na kasjera Jan Grzesiak, zamiast kaucji daje ręczycieli w osobach Jakuba Bobaka z Witanowic i Jana Kłaputa z Lgoty nr 19. Ustalono wynagrodzenie dla kasjera w kwocie 40 koron.
  8. Wnioski członków.
    Członkowie Spółki nie złożyli żadnych wniosków.

Obwieszczenie o wpisie „Spółki Oszczędności i Pożyczek w Witanowicach, stowarzyszenia zarejestrowanego z nieograniczoną poręką” do rejestru stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych, prowadzonego przez Sąd Obwodowy w Wadowicach, zostało zamieszczone w Gazecie Lwowskiej nr 142 z dnia 23 czerwca 1907 r.

Działalność Kasy Stefczyka w Witanowicach od założenia do likwidacji w 1948 r. przedstawiono na podstawie wybranych protokołów zamieszczonych w Księdze Protokołów z walnych zebrań, przechowywanej w archiwum w Bielsku-Białej.

  • 27 października 1907 r.; następne Walne Zebranie Spółki, w czasie którego podniesiono oprocentowanie wkładów oszczędnościowych do 4,5%, a pożyczek do 6%. Przyjęto też rezygnację członka Rady Nadzorczej Jana Małeckiego z Lgoty, a na jego miejsce wybrano Józefa Karpałę z Witanowic.
  • 5 lutego 1908 r.; trzecie Walne Zebranie Spółki; z Zarządu zrezygnował zastępca Jan Kłaput z Lgoty i Jakub Bobak (Bogacki) z Witanowic. Wybrano nowych członków Zarządu: zastępcę – Jana Fiałka z Lgoty oraz członków – Michała Tyrałę i Franciszka Bobra z Witanowic. Powyższe zmiany wpisano w rejestrze stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych, prowadzonym przez Sąd Obwodowy w Wadowicach, który ogłosił je w Gazecie Lwowskiej nr 115 z dnia 19 maja 1908 roku. W związku z wyborem Michała Tyrały i Franciszka Bobra do Zarządu, na ich miejsce do Rady Nadzorczej wybrano Jana Szczerbika z Witanowic i Jana Korzeniowskiego z Lgoty. W miejsce powołanego do Zarządu Franciszka Bobra, dotychczasowy członek Rady Nadzorczej Wojciech Góralczyk z Lgoty został wybrany na zastępcę przewodniczącego Rady.
  • 10 maja 1908 r.; czwarte Walne Zebranie Spółki odbyło się przy udziale 36 członków. Podczas obrad przedstawiono sprawozdanie z działalności Zarządu, kasjera i Rady Nadzorczej za 1907 r. oraz udzielono tym organom absolutorium. Ustalono wynagrodzenie kasjera na rok 1908 w kwocie 120 koron i m.in. uchwalono zakupić z funduszu Spółki „kanapkę” na 4 do 5 osób i 4 krzesła.
  • 23 sierpnia 1908 r.; zwołano Nadzwyczajne Walne Zebranie Spółki. Zebranie uchwaliło udzielić na sześć miesięcy pożyczkę dla Kółka Rolniczego w Witanowicach w kwocie 3 600 koron na zakup nawozów sztucznych.
  • 28 marca 1909 r.; odbyło się kolejne Walne Zebranie Spółki przy udziale już 60 członków. Zebranie przyjęło wymagane statutem sprawozdania za 1908 r. i udzieliło absolutorium dla Zarządu, kasjera i Rady Nadzorczej za ten rok. Wybrano 2 członków Zarządu i 3 członków Rady Nadzorczej. W miejsce wylosowanych do usunięcia członków Zarządu, Jana Fiałka (zastępcy przewodniczącego) i Michała Tyrały, osoby te ponownie wybrano do Zarządu. W miejsce wylosowanych do usunięcia członków Rady Nadzorczej, Kaspra Sendery (przewodniczącego), Wojciecha Góralczyka (zastępcy przewodniczącego) i Józefa Karpały, wybrano ich ponownie do Rady Nadzorczej. Roczną pensję kasjera podwyższono do 240 koron.

Z ciekawszych Walnych Zebrań Spółki oraz postanowień i uchwał podjętych w kolejnych latach, warto wymienić następujące:

  • 21 maja 1910 r.; sfinansowanie biletów podróży do Krakowa dla dwóch członków na uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem; z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto – ufundowany przez Ignacego Paderewskiego – konny pomnik króla Władysława Jagiełły.
  • 12 maja 1912 r.; w związku z ustąpieniem Michała Tyrały z członka Zarządu wybrano na jego miejsce członka Rady Nadzorczej Jana Szczerbika z Witanowic. Na zwolnione miejsce w Radzie wybrano Michała Sadowskiego z Witanowic. Zmiany zostały wpisane w rejestrze stowarzyszeń i ogłoszone przez Sąd Obwodowy w Wadowicach w Gazecie Lwowskiej nr 230 z dnia 8 października 1912 r.
  • 7 stycznia 1913 r.; w związku ze śmiercią organisty Jana Grzesiaka, na kasjera Spółki wybrano nowego organistę, Ignacego Bronickiego, i ustalono dla niego roczne wynagrodzenie w kwocie 240 koron. W miejsce Franciszka Bobra do Zarządu wybrano Jakuba Lemparta z Witanowic, a w miejsce Franciszka Kłaputa do Rady Nadzorczej wybrano Jana Zawiłę z Babicy.
  • 8 czerwca 1913 r.; ponownie wybrano do Zarządu Jana Fiałka z Lgoty i Jana Szczerbika z Witanowic, a do Rady Nadzorczej Kaspra Senderę z Lgoty (na przewodniczącego) i Wojciecha Góralczyka z Lgoty (na zastępcę przewodniczącego). Postanowiono, że siedzibą Spółki pozostanie nadal budynek probostwa w Witanowicach.
  • 30 kwietnia 1914 r.; spośród członków Rady Nadzorczej wybrano Wojciecha Góralczyka z Lgoty na przewodniczącego i Michała Sadowskiego z Witanowic na zastępcę przewodniczącego Rady. Przyjęto rezygnację Kaspra Sendery i wybrano do Rady nowych członków, Jana Nowego z Witanowic i Antoniego Zamysłowskiego z Lgoty. Uchwalono zastępcy przewodniczącego Zarządu Janowi Fiałkowi płacę w kwocie 30 koron rocznie za pomoc w wykonywaniu czynności kasowych w Spółce.
  • 5 marca 1916 r.; Walne Zebranie Spółki odbyło się po dwuletniej przerwie przy udziale 29 członków. Zebranie uchwaliło oprocentowanie wkładów oszczędnościowych na 4% i odsetek od pożyczek na 6%. Dla zastępcy przewodniczącego Zarządu Jana Fiałka, za pomoc w wykonywaniu czynności kasowych, ustalono płacę na 50 koron rocznie z mocą obowiązującą od 1 stycznia 1916 r.
  • 8 października 1916 r.; zmniejszono oprocentowanie wkładów oszczędnościowych do 3,5 % od 1 lipca i pożyczek do 5% od 16 października 1916 roku.
  • 14 lipca 1818 r.; stopę procentową od wkładów oszczędnościowych obniżono do 3% od dnia 1 stycznia 1918 roku, a od pożyczek do 4,5% od dnia 16 lipca 1918 r. Uchwalono kwotę najwyższej pożyczki na 20 000 koron ze spłatą w ciągu 10 lat za wspólną zgodą Zarządu i Rady Nadzorczej. Do Rady nadzorczej w miejsce Jana Zawiły wybrano Piotra Chraplę z Babicy. Ustalono roczne wynagrodzenie dla zastępcy przewodniczącego Zarządu Jana Fiałka na 100 koron i dla kasjera Ignacego Bronickiego na 300 koron.
  • 30 listopada 1919 r.; uchwalono stopę procentową od wkładów oszczędnościowych na 2% od 1 stycznia 1919 r. oraz od pożyczek do dnia 30 grudnia 4%, a od 1 stycznia 1920 r. na 3,5%. Zatwierdzono umowę z kasjerem na 3 lata i od 1 stycznia 1919 r. podniesiono jego wynagrodzenie do 500 koron.
  • 4 lipca 1920 r.; uchwalono pobierać od 1 lipca udziały od każdego członka w wysokości 20 koron, a także wypłacić z funduszu rezerwowego 1000 koron na dzwon do kościoła parafialnego w Witanowicach.
  • 19 czerwca 1921 r.; ustalono, że udziały członkowskie mają wynosić 50 marek polskich, oprocentowanie wkładów 4,5%, pożyczek 6,5%. Do Rady Nadzorczej w miejsce Jana Nowego i Antoniego Zamysłowskiego wybrano Wojciecha Majtykę z Witanowic i Jana Drabczyka z Babicy. Do Zarządu w miejsce księdza Józefa Jędrysa wybrano Jana Michalskiego z Witanowic 117. Kwotę najwyższej pożyczki ustalono na 30 000 marek polskich.
  • 7 maja 1922 r.; po Walnym Zebraniu Spółki przedstawiono sprawę uruchomienia spółki mleczarskiej w Witanowicach [pierwsza Spółka Mleczarska w Witanowicach została założona 11 lutego 1909 r.]. Zgromadzeni podjęli uchwałę o założeniu Spółki, wybrali Zarząd i Radę Nadzorczą. Uchwalono wnieść prośbę do Biura Patronatu Spółdzielni Rolniczych w Krakowie o przysłanie brakujących maszyn do mleczarni. Wszystkie sprawy i uchwały oraz skład Zarządu i Rady Nadzorczej wpisano do księgi uchwał Spółki Mleczarskiej w Witanowicach.
  • 8 kwietnia 1923 r.; wybrano nowego członka Zarządu w osobie Michała Oleksego z Babicy w miejsce zmarłego Antoniego Bartosika. Uchwalono oprocentowanie wkładów na 15% i pożyczek na 30% od 1 marca 1923 roku, roczną pensję kasjera na 8 000, zastępcy 4 000 marek polskich, możliwość udzielania pożyczek do 500 000 marek polskich, udział od jednego członka na 2 000, wpisowe na 500 koron polskich.
  • 28 grudnia 1924 r.; zatwierdzono nowy statut dotychczasowej Spółki pn. Kasa Stefczyka, jako spółdzielni z nieograniczoną odpowiedzialnością. Wybrano na 4 lata nowy Zarząd i Radę Nadzorczą. W skład Zarządu weszli: przewodniczący Jan Michalski, zastępca przewodniczącego Jan Fiałek, kasjer Ignacy Bronicki, członkowie Michał Oleksy, Jakub Lempart, Jan Handzlik. Do Rady Nadzorczej zostali wybrani: Wojciech Góralczyk jako przewodniczący, Ignacy Furdzik jako zastępca przewodniczącego oraz Kazimierz Mrowiec, Wojciech Majtyka, Jan Drabczyk i Wilhelm Rychel jako członkowie Rady. Spośród członków Rady wyłoniono Radę Kontrolującą w składzie: Kazimierz Mrowiec, Ignacy Furdzik. Ustalono roczne wynagrodzenie kasjera na 100 złotych. Uchwalono wysokość udziału od jednego członka na 5 złotych, wpisowe na 1 złoty, wysokość oprocentowania wkładów na 15, pożyczek na 20%.
  • 6 czerwca 1926 r.; w czasie Walnego Zebrania Kasy Stefczyka odczyt pt. Stanisław Staszic przedstawił kasjer Ignacy Bronicki. Dzieci szkolne wygłosiły deklamacje: Weronika Mozgałówna [później Śmieszek] – „Do mej wioski i ludu”, Kazimiera Bronicka [córka organisty] – pamięci Staszica. Chór odśpiewał „Choć burza huczy”, a kolejne deklamacje wygłosili: Tadeusz Bronicki [syn organisty] „Żebyś wiedział chłopie-Bracie” Antka z Bugaja, Wiktoria Bobakówna [później Michalska] „Spółdzielca”, Stefania Michalska [później Janik lub Żak]„Dzień Spółdzielczości” Jana Bylicy. Następnie Tadeusz Bronicki i Wiktoria Bobakówna wygłosili odczyt „Gospodarstwo mleczne – jak będzie wyglądać po założeniu spółki mleczarskiej”. Referaty przedstawili: miejscowy proboszcz ksiądz dr Paweł Ryłko o spółdzielczości, Kazimierz Mrowiec z Lgoty o spółdzielniach rolniczych. Chór Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej odśpiewał „Boże coś Polskę” i „Jeszcze Polska nie zginęła”. Z osiągniętego zysku Walne Zebranie przeznaczyło 25 złotych na rzecz Straży Pożarnej w Witanowicach, resztę na fundusz rezerwowy 1926 r.
  • 3 czerwca 1928 r.; w Walnym Zebraniu Kasy Stefczyka uczestniczyło 88 członków. Tego dnia uchwalono m.in. wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych na 10%, pożyczek na 12%, zatwierdzono możliwość zaciągnięcia przez Kasę kredytu do kwoty 100 000 złotych i udzielania przez Zarząd kredytów członkom Kasy do kwoty 1 000 złotych, a przez Radę Nadzorczą 2 000 złotych. Postanowiono wypłacić udziały dla Mikołaja Cieciaka, Anieli Mozgały, Wiktorii Krowiarz, Ignacego Woźniak, Jana Kwarciaka i Majchra Kubery.
  • 1 czerwca 1930 r.; Walne Zebranie „przy wielkim zainteresowaniu i dłuższej dyskusji” uchwaliło m.in. dotację w kwocie 300 złotych na założenie telefonu w Agencji Pocztowej znajdującej się w budynku organistówki w Witanowicach.
  • 14 czerwca 1931 r.; w związku ze śmiercią Wojciecha Góralczyka z Lgoty dokonano wyboru nowego członka Rady Nadzorczej w osobie Jakuba Bogackiego w Witanowic i wybrano na przewodniczącego Rady Kazimierza Mrowca z Lgoty.

  • 29 marca 1936 r.; w Walnym Zebraniu Kasy Stefczyka uczestniczyło 91 członków.
  • 8 listopada 1936 r.; odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków Kasy Stefczyka z okazji Dnia Oszczędności, w trakcie którego Ignacy Bronicki przedstawił referat o znaczeniu oszczędności i zakładaniu szkolnych kas, a deklamacje wygłosili: NN Gajosówna – uczennica ze szkoły w Wyźrale pt. Skarbonka i Kazimiera Furdzikówna [później Bobak] pt. Wśród leśnych nowości konkurs oszczędności. Dzieci szkolne z Wyźrału odegrały przedstawienie teatralne pt. Co mówią grosze. Przewodniczący Rady Nadzorczej Kazimierz Mrowiec złożył, zaakceptowany potem przez zgromadzonych, wniosek o dobudowanie lokalu użytkowego dla Kasy Stefczyka do budynku organistówki. Omówiono sprawę założenia „Kasy Pośmiertnej”, ale nie podjęto stosownej uchwały.
  • 30 maja 1937 r.; na Walnym Zebraniu, przy udziale 197 członków, zwiększono skład Zarządu z sześciu do ośmiu osób i wybrano dwóch nowych członków, Ludwika Szczerbika z Lgoty i Franciszka Sajdaka z Witanowic. Postanowiono przenieść siedzibę Kasy Stefczyka z organistówki na plebanię i zawrzeć umowę najmu z Komitetem Parafialnym na trzy lata, tj. od 1 lipca 1937 do 30 czerwca 1940 r., za opłacony z góry czynsz w kwocie 300 złotych (liczony po 100 złotych za rok) oraz płacić rocznie 30 złotych za opał.
  • 30 kwietnia 1939 r.; w Walnym Zebraniu uczestniczyło 247 członków Kasy. W miejsce ustępujących statutowo trzech członków Zarządu: Jakuba Lemparta, Jakuba Bogackiego i Józefa Korzeniowskiego, po raz pierwszy w sposób tajny ponownie wybrano do Zarządu Jakuba Lemparta i Józefa Korzeniowskiego, oraz Albina Mozgałę. W głosowaniu tajnym w miejsce ustępujących zgodnie ze statutem członków Rady Nadzorczej, Wilhelma Rychla, Józefa Kowalskiego i Ignacego Furdzika wybrano Wincentego Zająca z Lgoty oraz ponownie Józefa Kowalskiego i Ignacego Furdzika.
  • 7 lipca 1940 r.; odbyło się zwołane w zwykłym trybie Walne Zebranie przy udziale 63 członków, które przeprowadzono na podstawie porządku obrad, zatwierdzonego przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach, właściwe dla tej części Generalnego Gubernatorstwa. Na wstępie poinformowano o braku możliwości zmiany porządku obrad. Oprócz przewidzianych w statucie sprawozdań za rok 1941, złożono sprawozdanie z rewizji związkowej przeprowadzonej przez rewidenta Kazimierza Mordarskiego.
  • 30 marca 1941 r.; w Walnym Zebraniu wzięło udział 56 członków. Zebranie przyjęło wymagane statutem sprawozdania za rok 1940, sprawozdanie i wyjaśnienia rewidenta Kazimierza Mordarskiego odnośnie terminowego płacenia rat i odsetek od zaciągniętych kredytów oraz wkładów oszczędnościowych i wypłat.
  • 26 kwietnia 1942 r.; w Walnym Zgromadzeniu wzięli udział delegowany policjant Hofmann z posterunku w Kleczy Górnej i sołtys Witanowic. W miejsce zmarłego Kazimierza Mrowca z Lgoty do Rady Nadzorczej został wybrany Józef Rams z Lgoty (Wyźrału), a na przewodniczącego Rady wybrano Ignacego Furdzika z Witanowic.
  • 11 kwietnia 1943 r.; odbyło się Walne Zebranie Kasy na podstawie udzielonego przez Starostwo w Krakowie zezwolenia. W czasie Zebrania z udziałem 54 członków złożono wymagane statutem sprawozdania za rok 1942 i udzielono absolutorium Zarządowi.
  • 26 marca 1944 r.; odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Kasy zamiast Walnego Zebrania, w którym wzięli udział członkowie Rady: Ignacy Furdzik, Franciszek Michalski, Michał Oleksy, Józef Kowalski, Wincenty Zając, Józef Rams oraz reprezentujący Zarząd księgowy Ignacy Bronicki. W czasie posiedzenia odczytano protokół rewidenta Kruczkowskiego, przedstawiono określone w statucie sprawozdania Zarządu i Rady Nadzorczej oraz udzielono absolutorium dla Zarządu.
  • 13 maja 1945 r.; odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej w zastępstwie Walnego Zebrania, w którym wzięli udział wymienieni wyżej członkowie Rady. Posiedzenie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Przyjęto statutowe sprawozdania, udzielono absolutorium Zarządowi oraz wybrano w miejsce ustępujących statutowo 3 członków Zarządu (Ignacego Bronickiego, Jana Drabczyka, Jana Handzlika) – tych samych członków oraz wybrano w miejsce ustępujących statutowo 3 członków Rady Nadzorczej (Franciszka Michalskiego, Michała Oleksego, Józefa Ramsa) – te same osoby.
  • 1 lipca 1945 r.; odbyło się Walne Zebranie Kasy. W trakcie obrad wybrano 6.osobowy Zarząd w składzie: Jakub Lempart jako przewodniczący, Jan Drabczyk jako zastępca, Ignacy Bronicki jako księgowy oraz Jan Handzlik, Józef Korzeniowski i Albin Mozgała jako członkowie. Wybrano także 6.osobową Radę Nadzorczą w składzie: Ignacy Furdzik – przewodniczący, Franciszek Michalski – zastępca przewodniczącego oraz Michał Oleksy, Józef Kowalski, Wincenty Zając i Józef Rams – członkowie. Do 3.osobowej Komisji Rewizyjnej wybrano Ignacego Furdzika jako przewodniczącego oraz dwóch członków, Franciszka Michalskiego i Wincentego Zająca.
  • 26 maja 1946 r.; Walne Zebranie Kasy Stefczyka odbyło się w wikarówce zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad.
  • 18 maja 1947 i 23 maja 1948 r.; odbyły się zwołane w zwykłym trybie Walne Zebrania Kasy, które przeprowadzono zgodnie z wymogami statutu.
  • 22 grudnia 1948 r.; w sali szkolnej odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Kasy Stefczyka, w którym wzięło udział 36 członków oraz delegat Banku Gospodarstwa Spółdzielczego w Wadowicach, pracujący w Wydziale Rewizyjno-Instrukcyjnym lustrator Stanisław Walczak. Zgromadzeni podjęli uchwałę o połączeniu Kasy Stefczyka w Witanowicach (jako Gminnej Kasy Spółdzielczej) z Bankiem Spółdzielczym w Wadowicach oraz wybrali dwóch członków Rady Nadzorczej Gminnej Kasy Spółdzielczej: Andrzeja Góralczyka z Babicy i Franciszka Sajdaka z Witanowic. Obowiązkowe, zgodne z dekretem o reformie bankowej z 25 października 1948 r. włączenie Kasy przekształconej w Gminną Kasę Spółdzielczą, oznaczało likwidację Kasy Stefczyka w Witanowicach.

Bibliografia

  • Archiwum Państwowe w Katowicach, Oddział w Bielsku-Białej:
    Księga protokołów z posiedzeń Zarządu Kasy Stefczyka w Witanowicach, sygn. 13/463/0/-/308
    Księga protokołów z posiedzeń Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka w Witanowicach, sygn. 13/463/0/-/309
    Księga protokołów z Walnych Zebrań Kasy Stefczyka w Witanowicach, sygn. 13/463/0/-/310
    Rejestr członków Kasy Stefczyka w Witanowicach, sygn. 13/463/0/-/311
    Deklaracje członków Kasy Stefczyka w Witanowicach, sygn. 13/463/0/-/312
  • Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra
  • Archiwa prywatne
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Strona internetowa WordPress.com.